Lai gan pirmdien būs oficiāli aizvadīta tikai ceturtdaļa sezonas (308 no 1230 spēlēm), statistika nemelo – ja tu atrodies play-off zonā šajā sezonas punktā, izredzes tur gozēties arī aprīlī, kad sāksies izslēgšanas turnīrs, ir visai augstas. Turpinājumā sekos maiņas, savainojumi, snieguma progress/regress, tomēr lielākā daļa komandu, kuras labi spēlē šobrīd, turpinās to darīt arī turpmākajā sezonā.

Līgas statistiķi apkopojuši informāciju par pēdējām 10 sezonām. Izrādās, play-off sasniegušās komandas visbiežāk starp labākajām astoņām atrodas jau decembrī. Austrumu konferencē astoņās no pēdējām 10 sezonām pēc ceturtdaļas spēļu play-off zonā atradušās 7 vai pat visas 8 komandas, kuras pavasarī pēc tam sasniegušas izslēgšanas turnīru. Rietumos situācija ir visai līdzīga.

Piemēram, pēdējās divās sezonās pēc ceturtdaļdistances veikšanas abās konferencēs astoņniekā atradās 7 no 8 tām komandām, kuras aprīlī kvalificējās play-off. Protams, gadās arī izņēmumi (2010.gadā Memfisa ar 8-14 bilanci atradās patālu no astoņnieka, bet pavasarī tajā iekļuva; tikmēr tajā pat sezonā Jūta pēc 16-6 pirmajā ceturksnī turpināja vāji, play-off nesasniedzot.) Latvijas basketbola līdzjutēji ar prieku aplūko Rietumu konferences tabulu, kur 2.vietā ar 18 uzvarām 23 spēlēs atrodas Dāvja Bertāna pārstāvētā Sanantonio Spurs. Lai gan Dāvis pēdējā laikā spēlē maz vai nemaz (kā ceturtdienas spēlē, kurā Spurs viesos zaudēja Čikāgai, pārtraucot 13 uzvaru sēriju izbraukumā), viņš ir daļa komandas. Komandas, par kuras spēlēšanu pavasarī play-off nav ne mazāko šaubu jau šobrīd.

Nedaudz citāda ir situācija Ņujorkā. Lai gan Knicks un Kristaps Porziņģis šobrīd Austrumos ieņem augsto 6.vietu (12-10), komandas zvaigžņotie jaunpienācēji Deriks Rouzs un Joakims Noā jau atgādinājuši par savu lielāko mīnusu – savainojumiem. Ja šie vīri nebūs veseli un regulāri nedos savu pienesumu, ar Porziņģa un Karmelo Entonija spēkiem vien būs par maz, lai iekrātu nepieciešamās vismaz 40-42 uzvaras. Nu komandai priekšā smaga piecu spēļu izbraukuma sērija Rietumos. Tikai viens no gaidāmajiem pretiniekiem šobrīd atrodas play-off zonā (NBA līderi Warriors), tomēr tāpat vien uzvaras neviens nedāvās. Šajā sērijā jau 2-3 uzvaras būtu labs rezultāts, kas ļautu saglabāt pozitīvu uzvaru-zaudējumu attiecību, kā arī vietu Austrumu astoņniekā.

Situācija NBA kopvērtējumā (labāko astoņnieki + tuvākie sekotāji)
Austrumi: Cavaliers (15-5), Raptors (15-7), Celtics (13-9), Hornets (13-9), Bucks (11-9), Knicks (12-10), Bulls (12-10), Pistons (12-12)… Pacers (11-11), Hawks (11-12)

Rietumi: Warriors (20-3), Spurs (18-5), Clippers (16-7), Rockets (15-7), Grizzlies (16-8), Thunder (14-8), Jazz (14-10), Trail Blazers (12-12)… Lakers (10-14)