Vērojot Rio olimpisko spēļu vieglatlētikas programmu, daudziem līdzjutējiem noteikti radās pamatots jautājums – kas ir Kanādas sprinteris Andrē de Grasse, kurš tika pie sudraba 200 metros, kā arī bronzas godalgām 100 m un 4×100 m stafetē.

Šobrīd 21 gadu vecais (22 apritēs 10.novembrī) sprinteris dzimis hokeja Mekā Ontario provincē. Abi viņa vecāki – māte Beverlija no Trinidadas un Tobago, un tēvs Alekss no Barbadosas – uz Kanādu pārcēlās jaunībā. Kad Andrē 11.klasē, tērpies basketbola šortos un ar krosenēm kājās, savu pirmo 100 metru sprintu veica 10,9 sekundēs (bez starta blokiem!), bija skaidrs, ka jauna zvaigzne ir dzimusi.

Pirms trim gadiem viņš izcīnīja savas pirmās augsta līmeņa godalgas, tiekot pie sudraba (100 m) un bronzas (200 m) Panamerikas junioru čempionātā, kam sekoja divas zelta medaļas 2015.gadā jau pieaugušo konkurencē. Tieši 2015.gads kļuva par milzu progresa laiku – viņš ne tikai savas pirmās pasaules čempionāta godalgas (bronza 100 m un 4×100 m stafetē), bet ASV studentu čempionātā 100 metru gludo distanci veica fantastiskās 9,75 sekundēs. Tiesa, ar 2,7 m/s liela pavēja palīdzību, kas neļauj to dēvēt par viņa personisko rekordu, tomēr fakts – neviens cits Kanādas sprinteris tik ātri nav skrējis.

Šī gada jūlijā de Grasse tika iekļauts Kanādas olimpiskajā komandā startam Rio, un nepievīla līdzjutējus. Gadu desmitiem neviens kanādietis nebija ticis pie trim medaļām vienā vasaras Olimpiādē, bet Andrē to paveica. Viss sākās ar pārliecinošu kvalificēšanos 100 metru finālam, kurā viņš ar jaunu personisko rekordu (9.91) finišēja trešais aiz favorītiem Useina Bolta un Džastina Getlina. Viņš turpināja lieliski arī 200 metros, kur pusfinālā uzstādīja jaunu valsts rekordu (19.80), bet finālā ar 20.02 s finišēja otrais aiz Bolta. Tikmēr 4×100 m stafetē kanādieši ar jaunu valsts rekordu (37.64 s)gan finišēja ceturtie, tomēr pēc ASV diskvalifikācijas varēja gavilēt – bronza.

Jau pēc gada Londonā notiks pasaules čempionāts, kurā no vieglatlētikas atvadīsies sprinta karalis Bolts, tikmēr Getlinam ir jau 34 gadi. Nav šaubu, ka pasaules rekordists Bolts vēlēsies aiziet ar kārtējām trim zelta medaļām, bet vēl mazāk šaubu ir par to, ka viņam izaicinājumu metīs arī de Grasse.